
Je dobré vědět, že pleť mladších lidí je z velké části dehydratovaná, což může samozřejmě souviset i s jinými typy pleti, například s mastnou pletí se sklonem k akné. O povrchové dehydrataci mluvíme, když je dehydratovaná epidermis, tedy vrchní vrstva kůže. Schopnost buněk vázat vodu je nedostatečná a dochází také k narušení procesu tvorby keratinu, což je spojeno s mírnými příznaky olupování. Kromě toho k tvorbě vrásek výrazně přispívá i mimika, UV záření, nezdravý životní styl a zanedbávání péče o pleť.
Jaké faktory tyto vrásky prohlubují?
Nejen přehnané opalování/solárium, ale pleť může také stárnout rychleji, pokud ji v každodenním životě řádně nechráníme UV zářeníz. Vznikají volné radikály, které poškozují buňky a DNA, a proto se jim také říká buněčné jedy. Podobná situace je i se solárii, která si máme představit, jako by UV paprsky dopadaly na naši pokožku během nejteplejších a nejsilnějších hodin slunečního záření, ale rozdíl je v tom, že solária třikrát vyzařují vyšší dávky UVA záření.
Kromě toho nezdravý životní styl, příliš kořeněná jídla a alkohol také odčerpávají vlhkost z buněk, což vede k dehydrataci.
Ale co je UVA, UVB, UVC?
• UV záření:
UVA záření představuje zhruba 90–95 % paprsků dopadajících na Zemi. Ve skutečnosti to je to, co způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Jak již bylo zmíněno výše, poškozuje buňky, vytváří volné radikály, dehydratuje pokožku a podporuje rozpad kolagenových vláken, která, jak víme, jsou zodpovědná za pevnost. Přispívá k rozvoji rakoviny kůže a poškození DNA. Nezní to slibně?
• UVB:
To je zhruba 5–10 % přicházejících paprsků. Toto záření se dostává „pouze“ k vrchní vrstvě kůže, ale právě toto záření může způsobit spálení naší kůže. Tím se také poškozuje DNA, na čemž nejhorší je, že DNA nezapomíná, a proto se kožní problém způsobený spálením sluncem může na kůži projevit až po několika letech. Mezi příklady patří melanom, pihy na čočce, různé skvrny, mateřská znaménka a vrásky. Přispívá také k syntéze vitaminu D, i když je dobré vědět, že pravidelné používání opalovacího krému nezabraňuje potřebnému množství vitaminu D.
• UVC
Toto je jedno z nejenergičtějších záření, ale obvykle nedosahuje zemského povrchu. Ozonová vrstva toto záření odráží, ale s jejím ztenčováním se snižuje ochrana před UVC zářením. Toto je nejméně škodlivé záření pro naši pokožku.
Jak se s nimi zacházíte?
První a nejdůležitější je pravidelnost ochrana před světlem. Nezapomínejme na aktivní složky vázající vlhkost a hydratující keratin.
-kyselina hyaluronová: váže vlhkost, vyplňuje pleť, zjemňuje vrásky
-Otázka 10: antioxidant, lapač volných radikálů, zjemňuje vrásky, posiluje účinek opalovacího krému, vyživuje
-Vitamín C: antioxidant, lapač volných radikálů, zjemňuje vrásky, posiluje účinek opalovacího krému, protizánětlivý, hydratuje
-Retinolu podobný: Redukuje vrásky, což z něj činí jednu z nejlepších ingrediencí, pokud chcete vrásky léčit.Také zesvětluje a hydratuje.
-Aloe vera: hydratuje, vyživuje, váže vlhkost
-PCA sodná sůl, PCA sodná sůl: jeden z nejlepších hydratačních a hydratačních přípravků
-Skvalan: vyživuje, materiál identický s pokožkou
-Močovina: hydratuje, váže vlhkost
-Kyselina mléčná: kromě exfoliace také hydratuje pokožku
-Ceramid: materiál identický s pokožkou, vyživuje
-AHA kyseliny: I když nic jiného než kyselina mléčná nemá hydratační účinek, silnější kyseliny dokáží vrásky ošetřit velmi dobře.
Je opravdu možné snížit viditelnost vrásek?
Samozřejmě ano, potřebujete správnou rutinu, výše uvedené aktivní složky mohou být perfektní, pokud si chcete vybudovat dobrou rutinu. Také je velký rozdíl, když vám kosmetička ošetřuje pleť každý měsíc.
Produktová řada Maruderm nabízí řešení mnoha problémů, jistě si u nás najdete to pravé pro vás!